Czy horoskopy naprawdę przepowiadają przyszłość?

Horoskop to pojęcie z zakresu astrologii, oznaczające potocznie przepowiednię sporządzoną na postawie układu ciał niebieskich. Jest to popularna, często bezpłatna forma przepowiadania sobie przyszłości.

Rodzaje horoskopów.

Istnieje wiele rodzajów horoskopów. Możemy wyróżnić m.in. chińskie, celtyckie, miłosne itd. Obecnie horoskopy możemy znaleźć w gazetach (i to praktycznie każdych), Internecie, specjalnych aplikacjach na telefonie, a także w innych powszechnych formach przekazu informacji. Najczęściej czytanymi są horoskopy codzienne, ponieważ każdego dnia dowiadujemy się, co nas czeka.

Jaki charakter mają horoskopy?

Większość spotkanych horoskopów ma charakter ogólny i dotyczy pewnych grup społecznych, które są uszeregowane według daty urodzenia (zazwyczaj powiązane jest to ze znakiem Zodiaku). Obliczając własną przepowiednię potrzebna jest:

 • data narodzin lub zdarzenia,
 • godzina i minuty,
 • a także dane miejsca urodzenia.
Horoskop osób, które mają wspólny dzień narodzin , może się diametralnie różnić, ponieważ wpływa na to wiele innych czynników.

Taka forma wróżbiarstwa  była praktykowana ok. 5000 lat wcześniej w Babilonii, Mezopotamii i Indiach.  Już nasi starożytni przodkowie używali gwiazd do przepowiadania przyszłości. 

Zodiak chiński.

Bardzo interesujący rodzaj horoskopów. Składa się on z 12 znaków, którym przypisane są poszczególne zwierzęta czyli:

 • Szczur,
 • Wół,
 • Tygrys,
 • Królik,
 • Smok,
 • Wąż,
 • Koń,
 • Owca,
 • Małpa,
 • Kogut,
 • Pies,
 • Świnia.

W przeciwieństwie do europejskiego zodiaku, dzieli się nie tylko na 12 miesięcy, ale także na 12 lat oraz 12 podwójnych godzin doby (lata także są notowane w cyklu dwunastostopniowym w oparciu o ruch Jowisza). Aby oznaczyć poszczególne części cyklu, używa się ziemskich gałęzi, czyli chińskiego systemu używanego do pomiaru czasu.

Jednym zdaniem, polega to na tym, że znaki nie zależą od danego miesiąca, tylko od roku, w którym się urodziliśmy.

Czy horoskop to grzech?

Jeżeli chodzi o religijny aspekt horoskopów, to wiara chrześcijańska uważa je za grzech, gdyż są ingerencją w sprawy Boga, który jako jedyny zna losy ludzi.  Teolodzy negują ich prawdziwość, ponieważ zdaniem astrologów przeznaczenie jest zapisane w ciałach niebieskich, a jest to sprzeczne ze znaną nam nauką, która głosi, że naszym życiem kieruje Stwórca.  Jednak, mimo iż wróżbiarstwo jest zakazane przez Kościół, ludzie chętnie sięgają po horoskopy.

Dlaczego tak się dzieje?

Zdecydowanie spowodowane jest to chęcią dowiedzenia się tego, co nas czeka w przyszłości.

Czy horoskop naprawdę przewiduje przyszłość?

Wpisując w internetową wyszukiwarkę słowo „horoskop” natychmiast otwiera nam się kilkaset stron związanych z tym zjawiskiem. Czym to jest spowodowane?  Prawdopodobnie tym iż jest zapotrzebowanie na tego typu publikacje.  Jednak włączając fora, na których jest poruszany ten temat można znaleźć dużo negatywnych opinii.

Wielu uważa, że  teksty horoskopów piszą zwykli, niemający pojęcia o astrologii ludzie,  dla których najzwyczajniej w świecie jest to praca. Najczęściej zdarza się tak w gazetach.  Horoskopy piszą dziennikarze, ponieważ takie testy są chętnie czytanie, a niekiedy ludzie kupują pracę tylko po to, aby „wgłębić się w tajniki swojego ziemskiego życia”. 

Dlaczego ludzie XXI wieku wierzą w przepowiednie?

Dla niektórych osób dzień bez przeczytania „swojej” przepowiedni to dzień stracony. Biorąc pierwszą, lepszą gazetę otwierając stronę, na której znajduje się horoskop, jest 12 (ilość znaków Zodiaku) krótkich notatek. Każda z nich w pewien sposób nieznacząco różni się od siebie. Polska ma około 36 000 000 mieszkańców. Matematycznie rzecz biorąc, jeden komentarz przypada na 3 000 000 ludzi, więc dlaczego są one takie popularne? Raczej niemożliwe jest to, aby tylu osobom naraz przydarzyło się to samo.

Ludzie czytają w większości przepowiednie tylko po to, aby poprawić sobie humor. Znajdują tam swoją odskocznie, która przynosi im ulgę.

Pamiętajmy by wiedzieć, kiedy należy powiedzieć „stop”. Musimy odróżnić prawdę od fikcji, którą możliwe że stworzyła osoba nie mająca nic wspólnego z astrologią.

Autorzy

2 komentarze

 1. Moim zdaniem horoskopy można traktować jako przepowiednię przyszłości. Przecież już starożytni przodkowie dowiedli wpływ gwiazd na nasze losy. Jeżeli w gwiazdach zapisana jest nasza przyszłość, to jak mogę nie ufać horoskopom?

 2. Horoskopy, gwiazdy, przyszłość… ta tematyka zawsze interesowała ludzkość. Jak można inaczej wytłumaczyć stałe zainteresowanie układami gwiazd i planet? To prawda, że wielu nie wierzy w horoskopy, jednak moim zdaniem są one dobrodziejstwem odkrytym już w odległej przeszłości.